Ludzie wschodu PDF Drukuj Email

Ludzie Wschodu.
Spotkałam ich może raz w życiu. Nasze ścieżki przecięły się na chwilę. Ślad pozostał. We Lwowie ukraińska rodzina, Olena i Oleg, goszczą nas czym chata bogata. We wsi Krasnopi, na ulicy Polskiej, pyszne smażone ryby i jeszcze lepszy chleb u siostry naszego przewodnika Walerego.

Mimo późnej pory, cała rodzina na nogach. Na trasie Pan Leon Wiśniewski. W Bakczysaraju sprzedaje zioła i Jabłka Adama ( piękne owocowe zielone kule, lek na wszystko), a tak naprawdę nasłuchuje języka polskiego. Moment, kiedy wyciąga z plastikowej reklamówki album o Wieliczce jest jak scena z łzawego filmu. Urodził się w Polsce, a 6 lat póżniej wyjechał zesłany na wschód z rodziną. Dziś jest tylko z wnukiem, studentem medycyny, uczącym się za " pieniądze dobrych ludzi". Od 60 lat nie było go w Polsce, a mówi tak płynnie, jakby wyjechał wczoraj. Mam go w swojej pamięci. Jeśli wybierzecie się na Krym, znajdziecie go przy drodze wiodącej do Uspieńskiego Monastyru. Poświęccie mu chwilę ze swojego czasu, więcej dostaniecie niż dacie, kupując od niego zioła, czy zostawiając jakąś polską gazetę czy książkę.
Niezwykła lekcja polskości. Polska rodzina ze Lwowa. Kasia, Andrzej, czwórka dzieci i dziadkowie. Razem. Mimo trudności finansowych spokojni. Skupieni na sobie nawzajem. Polacy, jakich w Polsce już nie uświadczysz. Bóg, honor, ojczyzna i wierszyk "Kto ty jesteś, Polak mały" recytowany na głosy. Karta Polaka demonstrowana z dumą i ten lwowski cudowny zaśpiew. Ugotowali dla nas pyszny obiad. I wreszcie Lwowiacy oprowadzający nas po Cmentarzu Łyczakowskim, Polacy- nie Polonia. Zakochani w swoim mieście. Dbający o polskość miasta w dość nieprzyjaznym otoczeniu. Pełen szacunek.
Ludzie Wschodu. Nie sądziłam, że są jak lustro pokazujące nas ...dawnych.

Olena, Gospodyni domu w Krasnopilu, Leon Jabłoński, Zosia ze LwowaOlena, Gospodyni domu w Krasnopilu, Leon Jabłoński, Zosia ze LwowaOlena, Gospodyni domu w Krasnopilu, Leon Jabłoński, Zosia ze LwowaOlena, Gospodyni domu w Krasnopilu, Leon Jabłoński, Zosia ze Lwowa

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
https://www.facebook.com/Glosmchelminiak
Odwiedza nas 2 gości
Razem:
2003-2015 © Marzena Chełminiak